Wyróżniamy dwa sposoby profesjonalnego wybielania zębów:
- Pierwszym z nich jest wybielanie nakładkowe tzw. nocne. Aby je rozpocząć lekarz najpierw pobiera wyciski zębów, na podstawie których technik wykonuje specjalne, cienkie nakładki. Na następnej wizycie po sprawdzeniu dopasowania nakładek, pacjent otrzymuje strzykawki żelu wybielającego, wraz z pełnym instruktażem co do sposobu aplikacji środka. Cały zestaw pacjent zabiera ze sobą do domu. Samodzielnie wypełnia nakładki żelem i zakłada na noc lub na kilka godzin w ciągu dnia. Procedura jest powtarzana codziennie przez kilka, kilkanaście dni. Po tym czasie pacjent zgłasza się do stomatologa aby omówić cały proces i ocenić wynik.
- Drugi sposób to wybielanie w gabinecie za pomocą specjalistycznej lampy.
Cały zabieg trwa ok. 2 godziny. Podczas wizyty na powierzchnię zębów nakładany jest aktywny żel wybielający, który naświetlany jest lampą o odpowiedniej długości fali. Do zabiegu używany jest żel o wyższym stężeniu, niż w przypadku metody nakładkowej. Dzięki temu efekt jest natychmiastowy.
Zabiegi profesjonalnego wybielania powinny być nadzorowane przez stomatologa, gdyż daje to gwarancje bezpieczeństwa. Zdarza się jednak, że występują przejściowe powikłania w postaci nadwrażliwości po zabiegowej zębów lub podrażnienia dziąseł. Niezależnie od rodzaju zastosowanego wybielania, przez ok. 2 tygodnie po jego zakończeniu, należy stosować tzw. Białą dietę. Wiąże się to z unikaniem pokarmów i napojów przebarwiających zęby. Należą do nich głownie; kawa, mocna herbata, czerwone wino, jagody, czerwone buraki, czy soki owocowe.